Dňa 29.3.2025 bude v prípade priaznivého počasia možné na oblohe pozorovať zaujímavý astronomický úkaz, ktorým je čiastočné zatmenie Slnka. Disk Slnka bude Mesiacom prekrytý na 5%. Ako tento pozoruhodný jav nastáva?
Zem obieha okolo Slnka a zároveň Mesiac obieha okolo Zeme. Zhodou okolností je pomer veľkosti Mesiaca a Slnka a pomer ich vzdialeností taký, že na oblohe zaberajú uhlovo rovnako veľkú plochu. Keď sa pri svojom nebeskom tanci Zem, Mesiac, a Slnko dostanú do jednej priamky, pričom medzi Zemou a Slnkom sa nachádza Mesiac, v tom prípade Mesiac prekryje Slnko a z pohľadu zo Zeme je možné pozorovať zatmenie.
Prečo tentokrát nastane iba čiastočné zatmenie? Treba si uvedomiť, že Mesiac má v porovnaní so Zemou približne iba štvrtinový rozmer a vzhľadom na to ako je ďaleko od Zeme, má jeho tieň na povrchu Zeme priemer iba 267 kilometrov. V porovnaní s 12 756 kilometrovým priemerom Zeme je to naozaj iba zlomok. Preto existuje len veľmi tenký pásik, označovaný ako pás totality, ktorý pohybujúci sa Mesiac svojim tieňom vykreslí na povrchu našej Zeme. A aj to len vtedy, ak ten tieň vôbec dopadne na zemský povrch, a nie mimo neho. V týchto oblastiach môžu obyvatelia vidieť úplné zatmenie. V širšom okolí okolo tohto úplného tieňa je vidieť zatmenie čiastočné. Tohtoročné zatmenie uvidíme iba ako čiastočné nielen z nášho územia, ale zo všetkých oblastí odkiaľ bude pozorovateľné.


Ako a kedy tohtoročné zatmenie pozorovať? V sobotu 29. marca 2025 začne v Hlohovci tento úkaz o 11:45 SEČ, ale pri použití špeciálnych okuliarov uvidíte jeho začiatok až o 11:48 SEČ. Maximálnu fázu, pri ktorej Mesiac zakryje okolo 5% slnečného disku, dosiahne v našom meste toto zatmenie o 12:20 SEČ a úkaz skončí o 12:54 SEČ.
Dajte si veľký pozor a nikdy do Slnka nepozerajte voľným okom. A už vôbec nie ďalekohľadom alebo čímkoľvek iným, čo obsahuje šošovku, ak na tom nie je filter! Vzhľadom na to, že tá šošovka dokáže zapáliť kus papiera, tak isto vám dokáže vypáliť aj sietnicu. Dbajte na bezpečnosť! Bezpečne je možné zatmenie Slnka pozorovať napríklad cez fóliový filter na to určený. Poznáme aj fóliové slnečné okuliare (Solar Eclipse Glasses). Laikom postačia aj zváračské okuliare alebo zváračské sklo. Tie môžu svojím filtrom ovplyvniť farbu Slnka, ktorú budeme vidieť. Môže sa nám zdať podľa typu skla napríklad zelené. Sklá a filtre existujú s rozličnou priepustnosťou. Možné je pozorovať aj cez staré CD alebo diskety. Cez ne sa však neodporúča pozerať sa dlho. Prepúšťajú infračervené svetlo, ktoré pri dlhom pozorovaní môže oko ešte stále poškodiť. Najviac sa odporúča projekčná metóda pozorovania, pri ktorej máme ďalekohľad upevnený na statíve, a obraz premietame na premietaciu plochu.
Najideálnejšie bude, ak nás navštívite počas Dňa hvezdární a planetárií 2025, kde Vám zabezpečíme, že o zrak neprídete a Slnko si cez naše profesionálne teleskopy aj s filtrami vychutnáte naplno so škvrnami, protuberanciami, aj Mesiacom. Srdečne vás pozývame!