Zákryt Marsu Mesiacom 8.12.2022

Milí návštevníci,

vo štvrtok 8. decembra okolo šiestej hodiny ráno (6:07 SEČ)  nastane krásny astronomický úkaz – zákryt Marsu Mesiacom, ktorý bude pozorovateľný v blízkosti západného obzoru (v čase vstupu Marsu za Mesiac – výška nad obzorom : 15° , azimut: 291°). Vstup Marsu za Mesiac bude pozorovateľný nízko nad západným obzorom, avšak jeho výstup spoza Mesiaca už z nášho územia pozorovateľný nebude. Nastane okolo siedmej hodiny ráno (SEČ) a obidva objekty sa v tom čase  budú nachádzať pod obzorom.

Mars aj Mesiac sú veľmi jasné objekty a je ich možné pozorovať voľným okom. Mars sa už včera (1.12.2022) nachádzal mimoriadne blízko k Zemi vo vzdialenosti 81 450 876 km. V čase zákrytu sa bude nachádzať presne oproti Slnku (v opozícii). Už v predchádzajúci deň pred týmto zákrytom (v stredu 7.12.2022 večer okolo 17:00 SEČ) uvidíme Mesiac v splne nad severovýchodným obzorom a vľavo od neho sa bude nachádzať Mars. Na oblohe pri pohľade zo Zeme sa bude Mesiac stále približovať k Marsu až pokým ho ráno 8.12.2022 úplne nezakryje.

Na to, aby sme mohli v čase tesne pred zákrytom rozlíšiť jednotlivé objekty bude potrebné použiť ďalekohľad. Postačí nám však už ďalekohľad s malým zväčšením (triéder), avšak ak budeme mať pri sebe ďalekohľad s priemerom aspoň okolo 7 cm budeme môcť rozlíšiť pozvoľný zákryt Marsu za nerovným okrajom jasného mesačného disku.

Dôležité je tiež pozorne sledovať predpoveď počasia. Zatiaľ to predbežne vyzerá, že vo štvrtok 8. decembra budeme mať zamračené počasie, ale v prípade ak by bolo počasie priaznivé, budeme tento úkaz pozorovať aj u nás na hvezdárni pomocou našej pozorovacej techniky a na toto pozorovanie vás srdečne pozývame.