Letné kométy nad Hlohovcom

V týchto dňoch sa k Zemi približujú periodické kométy 7P/Pons-Winnecke a 10/P Tempel 2. Patria do Jupiterovej rodiny komét. V máji a v júni budú jasnejšie ako 12. magnitúda a na oblohe ich bude môcť verejnosť pozorovať aj malými ďalekohľadmi.

Kométa 7P/Pons–Winnecke je považovaná za materskú kométu meteorického roja Júnové Bootidy. Historicky najúspešnejší objaviteľ všetkých komét Jean-Louis Pons ju objavil 12. júna 1819. Po tom, ako sa stratila, ju 9. marca 1858 na oblohe znovu našiel Friedrich A. T. Winnecke.

Obežná doba kométy je 6,31 roka a priemer jej jadra je cca. 5,2 kilometra. Najbližšie k Zemi bude 12. júna. Od mája do júna bude kométa 7P/Pons–Winnecke zo Slovenska najlepšie pozorovateľná v druhej polovici noci. Celkovo ju bude vidieť až do polovice augusta.

Prechod kométy 7P/Pons-Winnecke v mesiacoch máj a jún v súhvezdiach Orol a medzi Vodnárom a Kozorožcom. Pre zväčšenie kliknite na obrázok.

Kométu 10P/Tempel 2 budeme môcť pozorovať májové a júnové rána tesne pred východom Slnka. Svoje meno dostala podľa astronóma Ernsta W. L. Tempela, ktorý ju objavil 4. júla 1873. Jej obežná doba je 5,3 roka a odhadovaný priemer jadra 10,6 kilometra.

Najbližšie popri Zemi prešla v roku 1925 vo vzdialenosti len 0,35 astronomickej jednotky. V roku 2026 sa k Zemi priblíži opäť, a to na vzdialenosť 0,41 astronomickej jednotky. Astronomická jednotka je priemerná vzdialenosť Zeme od Slnka, t.j. 150 mil. kilometrov.

Prechod kométy 10P/Tempel 2 počas mesiaca máj a jún v súhvezdí Rýb a Veľryby. Pre zväčšenie kliknite na obrázok.