Foto - pozorovanie prechodu Venuše

Nadšenci z radov astronómie pri úsvite 6.6.2012 od 4:45 hod. očakávali „ v tieni Slnka“ pri jeho východe Venušu. Pár prvých záberov z pozorovania Venuše Vám prinášame:

 

 

 

Netrpezlivo očakávaný príchod Venuše pred slnečný disk v skorých ranných vo hvezdárni v Hlohovci sme si skrátili sledovaním priameho prenosu prechodu Venuše z NASA a tiež aj zo sondy SDO.

Ďalekohľady pripravené k pozorovaniu.

 

 

Vyhupnutie Slnka nad obzor však všetkých vyhnalo k ďalekohľadom vidieť na vlastné oči tento jedinečný úkaz. Pozorovanie slnečných škvŕn a Venuše ďalekohľadom /refraktor 180/2600mm/ bolo trochu rušené atmosférou, ale postupne obraz Slnka a Venuše bol stabilnejší a v slnečných škvrnách boli výrazné umbra /tieň/ a penumbra /polotieň/. 

 

 

Zvečniť tento jedinečný okamih, Venušu v tieni Slnka, si nenechal ujsť ani jeden návštevník, ale predovšetkým odborní pracovníci hvezdárne a nadšení spolupracovníci prostredníctvom Teleobjektívu MTO100 a ďalekohľadu LUNT 60. 

 

 

 

Najmenší účastník pozorovania prechodu Venuše - prváčik Tomáško.

 

 

   

Uskutočniť naplánovaný odborný pozorovací program, vyhotovenie videozáznamu v čase kontaktov T3 a T4,  fotografovanie a záujem návštevníkov pozorovať Venušu v rôznych ďalekohľadoch spôsobil mierny rozruch, aby si každý tento okamih zachoval v pamäti.

 

 

 

 

 

Špeciálny slnečný ďalekohľad LUNT 60 s H alfa filtrom umožnil pozorovať povrch Slnka v spektrálnej čiare vodíka a tak okrem Venuše rozlíšiť podrobnosti na slnečnom povrchu. Nádherné počasie a krásny úsvit sprevádzali toto pozorovanie a tak prechod Venuše bude iste pre všetkých prirodzenou inšpiráciou k poznávaniu tajov Vesmíru.