Medzinárodný deň kozmonautiky 12.4.2021

12. apríl. Pre niekoho deň ako každý iný. No nie je tomu celkom tak. Presne pred 60 rokmi odštartoval prvý človek, sovietsky dôstojník armádneho letectva 27-ročný Jurij Alexejevič Gagarin, do vesmíru. Práve preto si aj my na našej hvezdárni a planetáriu M.R. Štefánika v Hlohovci pripomíname tento významný deň a venujeme mu zaslúženú pozornosť.

Dvanásty apríl sa považuje za triumf vedy a všetkých, ktorí aj v súčasnosti pracujú v oblasti kozmického výskumu a priemyslu. Je to poklona ľudstvu a jeho technickému pokroku v dejinách. V dejinách kozmonautiky zostane zapísaný Gagarinov výrok: „Pojechali!“ (Vyrážame!). Vyslovil ho vo chvíli, keď kozmická loď Vostok zdolávala zemskú príťažlivosť.

Prvá umelá družica Sputnik sa dostala na obežnú dráhu v októbri 1957. Sovietske vedenie sa potom rozhodlo urýchliť program letu prvého človeka do vesmíru.

Do vesmíru sa pred človekom dostali najskôr zvieratá; z nich najznámejším sa stal pes Lajka, ktorého do kozmu vyniesla raketa Sputnik-2.

Potom nadišiel 12. apríl 1961 a správa o tom, že Jurij Gagarin ako prvý človek vzlietol do vesmíru na lodi Vostok-1 a po lete úspešne pristál. Legendárny Gagarinov let trval 108 minút, stal sa potvrdením prvenstva ZSSR v rozvoji pilotovaných kozmických letov a zvládnutí kozmických technológií.

Prinášame Vám k tomuto dňu aspoň touto elektronickou formou predstavenie kozmonautiky počínajúc Jurijom Alexejevičom Gagarinom, až po vypustenie a pristátie rôznych sond a iných technických zariadení na lepšie a hlbšie skúmanie planét našej jedinečnej slnečnej sústavy a vesmíru.

Prezentácia „Prvý človek vo vesmíre“

Video z našej tvorby k medzinárodnému dňu kozmonautiky:

 

V rámci tohto významného dňa Vám taktiež ponúkame výber zo súťažných maliarských prác našich žiakov s tématikou kozmonautiky.